Skip to content

AJAX İşlemlerinde Karşılaşılan Türkçe Karakter Problemi

Merhaba arkadaşlar,

Başıma gelen bir problemi hemen sizlerle paylaşmak istedim. İki gün önce hayatıma jQuery’yi de sokmuş bulunmaktayım. Belki anlamışsınızdır. Neyse lafı fazla uzatmayalım.

Web sayfanıza jQuery ile herhangi bir sayfaya veri Post ederken; eğer post ettiğiniz veri de türkçe karakterler varsa ne yazık ki bu karakterler PHP sayfanıza anlaşılmaz karakterler olarak gönderiliyor. Türk alfabesinde yer alan “ı, ğ, Ğ, ü, Ü, ş, Ş, ç, Ç, ö, Ö” karakterleri bozuluyor. Bunun için verileri gönderdiğimiz PHP sayfasında değişkenimizi bir fonksiyon yardımıyla düzenliyoruz.

$degiskenAdi = $_POST["nameAlani"];

Şeklindeki değişkenimiz türkçe karakterler içeriyorsa bozuk bir şekilde ekrana basılır. Bunu düzeltmek için iconv() veya mb_convert_encoding() fonksiyonunu kullanacağız. Yukarıdaki değişkende değişiklik yapalım hemen:

$degiskenAdi = iconv("UTF-8", "ISO-8859-9", $_POST["nameAlani"]);

Bu sayede $_POST[“nameAlani”] ile gelen türkçe karakterler düzeltildi. Artık $degiskenAdi’ni rahat rahat kullanabilirsiniz. Aynı zamanda:

$degiskenAdi = mb_convert_encoding($_POST["nameAlani"], "UTF-8", "ISO-8859-9");

fonksiyonuyla da aynı işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Kolay gelsin,

TR Kodlama GitHub'da!

TR Kodlama'da yer alan makaleleri GitHub üzerinden düzenleyebileceğinizi biliyor muyudunuz? Harika değil mi? Bu makale ile ilgili düzenleme yapmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayınız!

GitHub'da Görüntüle ve Düzenle!