Skip to content

jQuery ile Sadece Bir Sefer Tıklama

Merhaba,

Bu makalede jQuery ile bir  elemente tıklandığında yapılan işlemin sadece bir kere yapılmasını nasıl sağlayacağınızı gösteriyorum. Açıklama biraz karışık olmuş olabilir. Örnekleyerek açıklayayım.

Bir butonunuz olsun. Bu butona ilk tıklandığı zaman alert() ile bir mesaj göstersin. İkinci ve sonraki tıklamalarda hiç bir işlem yapmasın.

jQuery’de bu işlemi yapmamızı sağlayan .one() fonksiyonu var. Bu fonksiyon hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız jQuery .one() sayfasına göz atın.

Bu işlemi iki farklı yöntemle gerçekleştirebiliriz. #bana_tikla id’li bir butonumuz olsun ve bu butona tıklayınca “Sadece bir kere bu yazıyı göreceksiniz” şeklinde bir alert versin.

Yöntem 1

$("#bana_tikla").one("click", function() {
      alert("Sadece bir kere bu yazıyı göreceksiniz.");
});

Yöntem 2

$("#bana_tikla").bind("click", function( event ) {
    alert("Sadece bir kere bu yazıyı göreceksiniz.");
    $(this).unbind(event);
});

Umarım açıklayıcı olmuştur ve istediğinizi verebilmişimdir. Basit bir işlem fakat bu fonksiyonu bilmeyebilirsiniz. Tıklamaları tek tek sayıp sadece ilkse şeklinde if’li işlemlerle eskiden kontrol ederdim. Bu nedenle bu makalenin faydalı olabileceğini düşünüp paylaştım.

TR Kodlama GitHub'da!

TR Kodlama'da yer alan makaleleri GitHub üzerinden düzenleyebileceğinizi biliyor muyudunuz? Harika değil mi? Bu makale ile ilgili düzenleme yapmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayınız!

GitHub'da Görüntüle ve Düzenle!