Skip to content

CentOS’da Hostname Değiştirme

Şu sıralar sunucular üzerinden yazı yazıyorum devamlı. Fena halde kafayı takmış durumdayım. Bu yazımda da önemli ve basit bir işlemin nasıl yapılacağını anlatıyorum.Varsayılan olarak hostname’iniz sunucunuz adınız olarak atanır. Cpanel gibi bazı yazılımlar hostname için FQDN(Fully Qualified Domain Name) isterler lisans onaylama sistemlerinden ötürü.

Peki, Hostname Nasıl Değiştirilir?

Hostname‘i 4 adımda değiştirebiliriz. Şanslısınız ki oldukça kolay adımlardır :)

Sysconfig/Network

/etc/sysconfig/network dosyasını açın. Bu dosyada HOSTNAME= değerini kendinize göre uygun bir FQDN ile düzenleyeceğiz. Yönetici değilseniz komutların başına sudo ekleyin lütfen.

nano /etc/sysconfig/network

[text]HOSTNAME=sunucum.domain.com[/text]

Hosts Dosyası

Sunucunuzun IP adresiyle ilişkilendirilmiş olan hostumuzu güncellemeliyiz. (/etc/hosts konumunda bulunur)

hosts

‘Hostname’ Komutu

‘hostname’ komutu ile komut satırının bildiği bütün hostname’leri güncelleyebilirsiniz. Fakat sistemdeki bütün hostname değerlerini güncellemediğini bilmelisiniz. Bu yüzden bir değişiklik anında tek tek kontrol etmelisiniz.

hostname

 

Network Servisini Yeniden Başlatma Vakti

Bu aşamada ayarlarımızı kaydettik, ayarlarımızın yürülüğe girmesi için tek yapmamız gereken network servisini yeniden başlatma ;)

service network restart

veya


/etc/init.d/network restart


İyi tatiller,

 

TR Kodlama GitHub'da!

TR Kodlama'da yer alan makaleleri GitHub üzerinden düzenleyebileceğinizi biliyor muyudunuz? Harika değil mi? Bu makale ile ilgili düzenleme yapmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayınız!

GitHub'da Görüntüle ve Düzenle!