Reklam
<alt:a> Formatındaki XML’i PHP ile Okuma

<alt:a> Formatındaki XML’i PHP ile Okuma

Merhaba arkadaşlar,

Bugün forumlarda bir soruyla karşılaştım. Bunu ve çözümünü sizlerle paylaşmak istedim. Neyse, konuyu uzatmayalım. Şimdi daha önce

&lt;a&gt;
  &lt;strong&gt;tr&lt;/strong&gt;
  kodlama
&lt;/a&gt;

Formatındaki XML’i nasıl PHP işleyeceğimizi http://www.trkodlama.com/php-ile-xml-dosya-dan-veri-cekme-310.html bu makalede anlatmıştım. Bu sefer mevcut XML yapımız biraz daha farklı… Aşağıdaki gibi bir XML(icerik.xml olsun) yapımız olduğunda PHP kodumuz nasıl olacak onu görelim:

   AAAAAAA
   1111111
   ornek1
   ornek2

Burada kafamızı karıştıran nokta eleman-info etiketindeki “-” işareti ve ce:a ve ce:b etiketleri.. Bunları PHP SimpleXML ile aşağıdaki şekilde kolaylıkla işleyebiliriz:

&lt;!--?php header(&quot;Content-Type: text/html; charset=utf8&quot;); // Karakter problemi için gerekli $a=simplexml_load_file(&quot;icerik.xml&quot;); // içerik.xml dosyamızı çekelim // AAAAAAA kısmını çeken kod: echo $xml---&gt;{'eleman-info'}-&gt;id;

// 1111111 kısmını çeken kod:
echo $xml-&gt;{'eleman-info'}-&gt;aid;

// ornek1 kısmını çeken kod:
echo $xml-&gt;{'eleman-info'}-&gt;children(&quot;ce&quot;,true)-&gt;{'a'};

// ornek2 kısmını çeken kod:
echo $xml-&gt;{'eleman-info'}-&gt;children(&quot;ce&quot;,true)-&gt;{'b'};
?&gt;

eleman-info altındaki ce:a ve ce:b’yi çekmek için SimpleXML’i yukarıda gördüğünüz gibi kullanıyoruz. Bu makaleyi yazmama vesile olan un.real ve grk3mm takma isimli arkadaşlara teşekkür ederim.

Kolay gelsin,


Yorum Yapın

Eposta adresiniz görünmeyecektir.

3 + sekiz =