Skip to content

<alt:a> Formatındaki XML’i PHP ile Okuma

Merhaba arkadaşlar,

Bugün forumlarda bir soruyla karşılaştım. Bunu ve çözümünü sizlerle paylaşmak istedim. Neyse, konuyu uzatmayalım. Şimdi daha önce

&lt;a&gt;
  &lt;strong&gt;tr&lt;/strong&gt;
  kodlama
&lt;/a&gt;

Formatındaki XML’i nasıl PHP işleyeceğimizi http://www.trkodlama.com/php-ile-xml-dosya-dan-veri-cekme-310.html bu makalede anlatmıştım. Bu sefer mevcut XML yapımız biraz daha farklı… Aşağıdaki gibi bir XML(icerik.xml olsun) yapımız olduğunda PHP kodumuz nasıl olacak onu görelim:

   AAAAAAA
   1111111
   ornek1
   ornek2

Burada kafamızı karıştıran nokta eleman-info etiketindeki “-” işareti ve ce:a ve ce:b etiketleri.. Bunları PHP SimpleXML ile aşağıdaki şekilde kolaylıkla işleyebiliriz:

&lt;!--?php header(&quot;Content-Type: text/html; charset=utf8&quot;); // Karakter problemi için gerekli $a=simplexml_load_file(&quot;icerik.xml&quot;); // içerik.xml dosyamızı çekelim // AAAAAAA kısmını çeken kod: echo $xml---&gt;{'eleman-info'}-&gt;id;

// 1111111 kısmını çeken kod:
echo $xml-&gt;{'eleman-info'}-&gt;aid;

// ornek1 kısmını çeken kod:
echo $xml-&gt;{'eleman-info'}-&gt;children(&quot;ce&quot;,true)-&gt;{'a'};

// ornek2 kısmını çeken kod:
echo $xml-&gt;{'eleman-info'}-&gt;children(&quot;ce&quot;,true)-&gt;{'b'};
?&gt;

eleman-info altındaki ce:a ve ce:b’yi çekmek için SimpleXML’i yukarıda gördüğünüz gibi kullanıyoruz. Bu makaleyi yazmama vesile olan un.real ve grk3mm takma isimli arkadaşlara teşekkür ederim.

Kolay gelsin,

TR Kodlama GitHub'da!

TR Kodlama'da yer alan makaleleri GitHub üzerinden düzenleyebileceğinizi biliyor muyudunuz? Harika değil mi? Bu makale ile ilgili düzenleme yapmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayınız!

GitHub'da Görüntüle ve Düzenle!