Skip to content

WordPress Eklentisini Kodla Aktifleştirme

Bu makale de wordpress eklentilerinin programlamayla nasıl aktifleştirileceğini göreceğiz.
Eğer devre dışı bırakılmasını istemediğiniz eklentiler varsa bu yazı tam sizlik. Aşağıdaki kod sayesinde Eklentiler sayfasından eklenti devre dışı bırakılmış olarak görünse bile aslında devre dışı bırakılmıyor. Bu sayede başkaları kurcalasa da değişen bir şey olmayacak eklentide :)
Yazıdaki kodu temanızın functions.php eklemeniz yeterli olacaktır. Tabii kendinize göre düzenledikten sonra…

(devamı…)

WordPress Global Seçenekler Sayfası Oluşturma

wp_options tablosu site adı, açıklaması, slogan, site adresi gibi sitenizle ilgili bütün bilgileri hafızasında tutar. Bütün bu bilgileri get_option() fonksiyonunu kullanarak rahatlıkla çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken fonksiyonun içine ilgili alanın adını yazmanız. Örneğin get_option(‘home) size anasayfanızın URL’sini verecektir. Fakat WordPress yeni bunların yanına yeni seçenekler eklemenize müsade etmiyor. Kaldı ki bu makale ile bu problemi rahatlıkla aşacağız. Bu makale WordPress yönetici panelinize yeni bir sayfa oluşturacak ve sayfa sayesinde kendi global seçeneklerinizi kaydedebileceksiniz.

(devamı…)

PHP ile Bir Sorgunun AJAX Olup Olmadığını Bulalım

Bu basit ve ufak ipucu sayesinde bir sayfaya gelen sorgunun AJAX sorgusu mu yoksa normal sorgu mu olup olmadığını ayırt edebileceğiz.

HTML’i yazdıracağımız zaman AJAX sorgusuysa farklı, normal sorguysa farklı bir çıktı verdirmek isteyebiliriz. Bu durumlar da bu basit ipucu hayat kurtarabilir

(devamı…)