Skip to content

PHP-MySQL ile Sonuçları Sıralama

Bu makaleyi kendimde bulduğum bir eksiklikten dolayı yazma ihtiyacı duydum. Belki ihtiyacı olan başkalarına da faydalı olur. MySQL’da sıralama, belli bir kolon adına göre A-Z’ye(asc) veya Z-A’ya(desc) şeklinde sıralamaya denir. Örnek:

mysqli_fetch_assoc(mysqli_query($db, "SELECT * FROM tablo_adi ORDER BY kolon_1 ASC"));

Yukarı tablo_adi isimli tabloda bilgileri çekerken A-Z’ye doğru kolon_1’e göre sıraladık. Yani kolon_1 tablosundaki değerler “s”, “a”, “uy” vb. şeklinde olsaydı şu şekilde sıralanacaktı: “a”, “s”, “uy” vb. Bu sıralamayı yaparken diğer parametreleri de kullanabilirsiniz (örn.: where, like). Sıralama yaparken tek bir kolona bağlı kalmayabilirsiniz. Yani sadece kolon_1’e göre değil aynı zamanda kolon_2’ye göre de sıralama yapabilirsiniz. Örnek:

<?php
$sorgu=mysqli_query($db, "select * from tablo_adi order by kolon_1 asc, kolon_2 desc");
while($s=mysqli_fetch_array($sorgu)){
    // Çıktıyı işleyin...
}
?>

Yukarı tablo_adi isimli tabloda bilgileri çekerken A-Z’ye doğru kolon_1’e göre sıraladık ve elde ettiğimiz sırayı bu sefer Z-A’ya kolon_2’ye göre tekrar sıraladık.

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Hepinizin işine yarayacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar,

TR Kodlama GitHub'da!

TR Kodlama'da yer alan makaleleri GitHub üzerinden düzenleyebileceğinizi biliyor muyudunuz? Harika değil mi? Bu makale ile ilgili düzenleme yapmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayınız!

GitHub'da Görüntüle ve Düzenle!